מכתבו של גדי מתנדב בתכנית סיוע לחיים

מכתבו המרגש של גדי, מתנדב בתכנית סיוע לחיים מזה 9 שנים

גדי ששון התנדב וליווה עם פניה שטאובר ז"ל כ-9 שנים. כשנפטרה גדי כתבה את המילים הבאות: לכל איש יש שם
סיפור חייה של מי שהיתה ילדה ברומניה בימי מלחמת העולם השניה, רצוף טרגדיות קשות מנשוא, ואלו המשיכו להכות בה גם כשהגיעה לארץ ישראל, גם אחרי המלחמות הגדולות וגם ברגעים שכביכול דבר לא מתרחש בהם - ובעצם קורה בהם הכל. 
הכרתי אותה במסגרת התנדבות בארגון "לתת" לפני כ-9 שנים, בביקורים בבית האבות האפל והמוזנח בו שהתה בשנותיה האחרונות. אתה אוסף חבילת מזון מנקודת האיסוף ומתבקש למסור אותה אל הניצול שאליו שודכת. פאני מעולם לא בקשה באמת חבילת מזון בקרטון וסירבה לראות במתנדב שליח שקופץ לחמש דקות ומסתלק. היא בקשה חבר או משפחה. שמישהו ישב איתה לקפה. שיגידו לה מילה טובה על סידור השיער. שיזדהו איתה בכל עוולה קטנה כגדולה, רצוי כשהטלוויזיה ברקע, כדי שהיא תוכל לקבל הדהוד לדעותיה המושחזות והמוחלטות על הפוליטיקאים שמתחלפים על המסך. היא ביקשה שמישהו יטעם את הבלינצ'ס או המרק שהצליחה להכין, ובהמשך - כשרגליה וגבה הכואבים כבר לא יכלו לה ולא יכלה לבשל דבר בעצמה - שפשוט תטעם את הגלידה שהמטפלת הצמודה שלה קנתה ו"מחכה לך במקרר שתגיע כבר". 
סירוב לטעום היה עלבון. שאלות על שנות ה-30' וה-40' היו אזור סכנה שהתקרבות אליו היתה עלולה לייצר סערת חלקי אישיות בחדר ומהר מאוד הבנתי - הולכים לשם רק כשהיא מבקשת. היא העדיפה למצוא את אסונה בהווה למרות שידעה היטב על אלו שבעברה הרחוק: מי היה השכן שזרק את שכניו היהודים לתוך חבית סיד רותח, היכן היא היתה כשהבית הופצץ וההורים נעלמו, ומי היתה הילדה שהחליטה שהיא תחיה את זה, גם כשביתה הזמני היה אסם קפוא והמזון שהציע היה שאריות תבן של בהמות.
החוויה של ללוות אדם מסוגה היתה נגיעה מתמשכת ומפותלת בבדידות ובייאוש, לצד נגיעה בכוח חיים מופלא שהיה עולה ומנצנץ בזיק עיניה. כוח שביקש שוב ושוב להרים את קורבנו מעל לנהרות של עצב ושביקש מהסובבים אותו רגעים של הכרה, של ערך, של צדק ושל חמלה.

פאני, תודה לך על שיעורי חיים,
רציתי בעצם לומר לך שהיו רגעים בהם לא היית לבדך בעולם.

כתבות נוספות

הכירו את סיפורו של אלכס ירושלמי

מוזמנים לצפות בסיפורו המרגש של אלכס ירושלמי ניצול השואה

קרא עוד
ארגון לתת שמח להציג: מתנדב החודש שלנו!

והחודש: אוריאל וקסמן מתכנית לתת סיוע לחיים

קרא עוד
ניידת השיפוצים ממשיכה לעבוד גם בעת הקורונה!

ניידת השיפוצים מטעם ארגון לתת פועלת כבר 7 שנים וסייעה ליותר מאלף ניצולי שואה. בעת הקורונה, ממשיכה הניידת לטפל בתיקונים אקוטיים בביתם. צפו בכתבה >>

קרא עוד
מעין מארחת את רפאל

החל מערב יום הזיכרון לשואה, הסיפור של ניצול השואה רפאל לחמן בסטורי של מעין אדם >>

קרא עוד
מהציבור היו זקוקים לסיוע ולא קיבלו אותו

לקריאת דו"ח העוני האלטרנטיבי 2020 המלא לחצו >>

קרא עוד
יחידת הסיור והמשקים של מרחב ואדי ערה ולתת

רכזת הפעילות שלנו גייסה את יחידת הסיור והמשקים של מרחב ואדי ערה ממשטרת ישראל לפעילות יוצאת דופן ומרגשת בין נציגי היחידות וניצולת השואה.

קרא עוד
האוכל שמחזיר את רעיה לימי המלחמה

סיפורה של רעיה רוזנצוייג בת ה-86, ניצולת שואה הנתמכת בתכנית לתת סיוע לחיים. במפגש קולינרי חוויתי בשיתוף יאמי.

קרא עוד
סיפורו של פנחס מתכנית סיוע לחיים

בארגון לתת בחרנו השנה להתייחד לשעה אחת עם סיפורו של האיש שמאחורי הסיוע, סיפורו של פנחס, ניצול שואה שבסיוע תוכנית לתת סיוע לחיים.

קרא עוד
מהמשפחות חיות באי ביטחון תזונתי

לקריאת דו"ח העוני האלטרנטיבי 2020 המלא לחצו >>

קרא עוד
משקי בית נקלעו למצוקה כלכלית מתחילת הקורונה

לקריאת דו"ח העוני האלטרנטיבי 2021 לחצו >>

קרא עוד
 |