לכבוד יום השואה הבינלאומי- מכתבו של מתנדב

מכתבו המרגש של גדי, מתנדב בתכנית סיוע לחיים מזה 9 שנים

גדי ששון התנדב וליווה עם פניה שטאובר ז"ל כ-9 שנים. כשנפטרה גדי כתבה את המילים הבאות: לכל איש יש שם
סיפור חייה של מי שהיתה ילדה ברומניה בימי מלחמת העולם השניה, רצוף טרגדיות קשות מנשוא, ואלו המשיכו להכות בה גם כשהגיעה לארץ ישראל, גם אחרי המלחמות הגדולות וגם ברגעים שכביכול דבר לא מתרחש בהם - ובעצם קורה בהם הכל. 
הכרתי אותה במסגרת התנדבות בארגון "לתת" לפני כ-9 שנים, בביקורים בבית האבות האפל והמוזנח בו שהתה בשנותיה האחרונות. אתה אוסף חבילת מזון מנקודת האיסוף ומתבקש למסור אותה אל הניצול שאליו שודכת. פאני מעולם לא בקשה באמת חבילת מזון בקרטון וסירבה לראות במתנדב שליח שקופץ לחמש דקות ומסתלק. היא בקשה חבר או משפחה. שמישהו ישב איתה לקפה. שיגידו לה מילה טובה על סידור השיער. שיזדהו איתה בכל עוולה קטנה כגדולה, רצוי כשהטלוויזיה ברקע, כדי שהיא תוכל לקבל הדהוד לדעותיה המושחזות והמוחלטות על הפוליטיקאים שמתחלפים על המסך. היא ביקשה שמישהו יטעם את הבלינצ'ס או המרק שהצליחה להכין, ובהמשך - כשרגליה וגבה הכואבים כבר לא יכלו לה ולא יכלה לבשל דבר בעצמה - שפשוט תטעם את הגלידה שהמטפלת הצמודה שלה קנתה ו"מחכה לך במקרר שתגיע כבר". 
סירוב לטעום היה עלבון. שאלות על שנות ה-30' וה-40' היו אזור סכנה שהתקרבות אליו היתה עלולה לייצר סערת חלקי אישיות בחדר ומהר מאוד הבנתי - הולכים לשם רק כשהיא מבקשת. היא העדיפה למצוא את אסונה בהווה למרות שידעה היטב על אלו שבעברה הרחוק: מי היה השכן שזרק את שכניו היהודים לתוך חבית סיד רותח, היכן היא היתה כשהבית הופצץ וההורים נעלמו, ומי היתה הילדה שהחליטה שהיא תחיה את זה, גם כשביתה הזמני היה אסם קפוא והמזון שהציע היה שאריות תבן של בהמות.
החוויה של ללוות אדם מסוגה היתה נגיעה מתמשכת ומפותלת בבדידות ובייאוש, לצד נגיעה בכוח חיים מופלא שהיה עולה ומנצנץ בזיק עיניה. כוח שביקש שוב ושוב להרים את קורבנו מעל לנהרות של עצב ושביקש מהסובבים אותו רגעים של הכרה, של ערך, של צדק ושל חמלה.

פאני, תודה לך על שיעורי חיים,
רציתי בעצם לומר לך שהיו רגעים בהם לא היית לבדך בעולם.

כתבות נוספות

מעלים זיכרון 2021

ב-08.4, יום הזיכרון לשואה, 20 יוצרי תוכן יארחו בסטורי שלהם 20 ניצולי שואה. לראשונה בעולם, תוכלו לקבל הצצה נדירה לעדות של ניצול או ניצולה. לפרטים >>

קרא עוד
Covid-19 הפך ל-Poverty21. גם לזה צריך חיסון.

דו"ח העוני האלטרנטיבי 2020 משרטט תמונת מציאות חדשה ומדאיגה. מציאות בהפרעה. ב-9.12, הדו"ח יחשוף את המגמות העדכניות ביותר בנושא עוני בישראל.

סיפורה של בינה מרון

בינה מרון, בת 85, אלמנה, כיום מתגוררת בקרית ביאליק הנמצאת ליד חיפה. בינה נולדה בבוקרשט שברומניה. בתקופת השואה נשלחה היא ומשפחתה הקרובה למחנות ריכוז.

קרא עוד
איתן גדרון-מתנדב בליווי חברתי לניצולת שואה

איתן מתנדב בליווי חברתי לניצולת שואה בנס ציונה מזה מספר חודשים. המפגש בין השניים הוליד קשר אישי וחם, בו מפגין איתן אכפתיות, אחריות, נתינה ומסירות רבה.

קרא עוד
מתוך דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת

משקף את המגמות העדכניות ביותר בנושא עוני ואי ביטחון תזונתי בישראל 2014, כפי שמכירים אותם בארגון לתת. לקריאת הדו"ח המלא:

קרא עוד
מכתב מרגש מאת אייל שימן

בסה"כ מה ביקשתי? לתרום שעה אחת בחודש למען מישהו שצריך..

קרא עוד
פלאפון אחד שמשנה את החיים

חייו של בנימין ניצול שואה , ערירי , כבד שמיעה ודובר רוסית בלבד מעט השתנו בזכות התרומה הנדיבה והמשמעותית!

קרא עוד
סטטיק ובן אל מארחים את גדעון בסטורי שלהם

החל מערב יום הזיכרון לשואה, הסיפור של 22 ניצולי שואה בסטורי של 22 יוצרי תוכן >>

קרא עוד
מתנדבי סיוע לחיים חוגגים יומולדת לניצולים

שנת 2015 נפתחת באופטימיות! ממתנבי הליווי החברתי של סיוע לחיים, חוגגים לניצולים חג יומולדת שמח. שיהיה עד 120

מסיבות פסח

לכבוד חג הפסח התקיימו שמונה אירועים מרגשים שבהם התארחו יותר מ- 700 ניצולי שואה הנתמכים בתוכנית סיוע לחיים

קרא עוד
 |