מעלים זיכרון 2023

ביום הזיכרון לשואה, 22 יוצרי תוכן משתפים את הסיפורים של 20 ניצולי שואה ב-Reels שלהם

מעלים זיכרון 2023
לקראת יום הזיכרון ה-78 לשואה ולגבורה, שייערך ב-17-18.4,
22 יוצרי תוכן יארחו אצלם באינסטגרם
20  ניצולי שואה, למפגש אינטימי ומרגש שיעסוק בסיפור ילדותם בתקופת המלחמה.

ביום החשוב הזה, תוכלו לקבל באינסטגרם הצצה נדירה לעדות של ניצול או ניצולה ולעקוב אחרי חיי הניצולים בישראל,
אשר חלקם חווים מציאות של עוני ובדידות רבה.
כמחצית מהניצולים המשתתפים בפרויקט הם נתמכים של לתת ומקבלים מהארגון סיוע שוטף.


אז מי פוגש את מי?


הסיפור של גדעון באינסטגרם של סטפן
גדעון לב, בן 88, נולד בצ'כיה. עם סיפוחה של המדינה לשטחי גרמניה הנאצית, משפחתו ברחה לעיר פראג. לימים הנאצים הגיעו גם לשם, וגדעון ומשפחתו נשלחו למחנה הריכוז טרזינשטאט. במחנה הוא שרד עד סיום המלחמה. את הסיפור המרגש של גדעון, סטפן ישתף באינטסגרם שלו ב-18.4.

הסיפור של נחמה באינסטגרם של דנה
נחמה טייכטל, בת 85, נולדה בעיר קראקוב שבפולין והייתה בת שנתיים בפרוץ המלחמה. אימה עבדה כעוזרת בית אצל רופא נאצי תחת זהות בדויה. היא ואחיה  התגוררו לצידה וכך ניצלו. אביה נספה במלחמה. את הסיפור המרגש של נחמה, דנה תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.


​הסיפור של יצחק באינסטגרם של אילנית ואלירז
יצחק לביא, בן 97, נולד בוינה שבאוסטריה, למשפחה מבוססת. עם פרוץ המלחמה, הנאצים החרימו להם את הבית והעבירו אותו, את הוריו ואחיו לדירה אחרת בה חיו בצפיפות לצד 40 משפחות יהודיות. כשהיה בן 13 אביו רשם אותו ואת אחיו לעליית הנוער, ובעודם עושים את המסע ארצה, משפחתו נספתה במלחמה. את הסיפור המרגש של יצחק, אילנית ואלירז ישתפו באינסטגרם שלהם ב-18.4.

הסיפור של אביבה באינסטגרם של איילת
אביבה זורר, בת 90, נודלה בצ'כוסלובקיה. ב-1942 הצבא הגרמני פלש למדינה והוריה הצליחו להשיג עבור המשפחה מסמכים מזוייפים, וכך חיו בזהות בדויה עד שהמצב החמיר ונאלצו להתפצל. הוריה ברחו ליער, ואביבה ואחותה נשלחו למנזר. לאחר כשנתיים, הן ברחו באחד הלילות לחפש את הוריהן ביער, מצאו אותם ושם שרדו בתנאים קשים. את הסיפור המרגש של אמא שלה אביבה,  תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.

הסיפור של ז'ראר באינסטגרם של לינוי
ז'ראר כהן, בן 80, נולד בליאון שבצרפת. יחד עם הוריו ושלושת אחיותיו, הוא נלקח על-ידי הגסטאפו באמצע הלילה לחקירות, שם קצין גרמני הציל את חייהם כשייעץ להם לעלות על ספינה לאלג'יר ולברוח. שאר בני משפחתו שנשארו בצרפת נספו. את הסיפור המרגש של ז'ראר, לינוי תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.


הסיפור של יוסף באינסטגרם של עומר ושירנקה
יוסף שולט, בן 91, נולד בהונגריה. במהלך המלחמה, התגורר עם משפחתו בגטו שבעיר בודפשט, ונהג לברוח מחוץ לכותלי הגטו כדי להשיג אוכל. את הסיפור המרגש של יוסף, עומר ושירנקה ישתפו באינסטגרם שלהם ב-18.4.
*כיום, יוסף נתמך תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתת​הסיפור של יהודית באינסטגרם של דנה
יהודית ירושלמי, בת 87, נולדה ברומניה והייתה בת 5 בלבד כשיחד עם הוריה ואחותה היא נשלחה לגטו ולמחנות ריכוז. את הסיפור המרגש של יהודית, דנה תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.

הסיפור של טומי באינסטגרם של טליה
טומי שחם, בן 90, נולד בסלובקיה. ב-1944 משפחתו נלקחה לאושוויץ, שם תחילה שהה קודם עם אימו עד שהפרידו ביניהם והוא נשלח לבלוק הילדים. כשהוציאו את שורדי המחנה לצעדת המוות, הוא הצליח לברוח. את הסיפור המרגש של טומי, טליה תשתף ב-Reels שלה ב-18.4.


הסיפור של אידה באינסטגרם של עומר
אידה רשקוביץ, בת 87. נולדה באוקראינה והייתה בת 5 כשפרצה המלחמה. אימה ואחיה נרצחו והיא ניצלה בזכות העובדה שברחה לסבים שלה. את הסיפור המרגש של אידה, עומר ישתף באינסטגרם שלו ב-18.4.
*כיום, אידה נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתת


הסיפור של שמעון באינסטגרם של עומר
שמעון אייל, בן 91, נולד בצרפת. בשנת 1942 הוא ומשפחתו שרדו את אירוע גירוש היהודים מפריז. זמן קצר לפני שתכננו לברוח עם תעודות מזוייפות, בני משפחתו נעצרו ונשלחו לאושוויץ, שם נספו. במקביל, שמעון הוסתר בפנימייה תחת זהות בדויה וכך ניצל. את הסיפור המרגש של שמעון, עומר תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.

הסיפור של טובה באינסטגרם של טיילור
טובה גוטשטיין, בת 90, נולדה בפולין. היא ומשפחתה שהו בגטו ורשה במהלך המלחמה ואת אביה לקחו לעבודות כפייה. מאז נעלמו עקבותיו. טובה נהגה לברוח מהגטו דרך הביוב כדי להשיג אוכל. לאחר המרד בגטו ברחה ליער, שם הצטרפה לפרטיזנים ושרדה במשך שנתיים. את הסיפור המרגש שלה, טיילור תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.


הסיפור של מלכה באינסטגרם של חן
מלכה אשכנזי, בת 82, נולדה ביוון והייתה בת 4 כשהגרמנים פלשו למדינה. יחד עם אביה ואימה שהייתה בהירון, הם ברחו להרים וחיו ביער ביחד עם הפרטיזנים. כשנתפסו, הנאצים הכריחו אותם לחפור לעצמם את קבר האחים אבל בזכות נס הם ניצלו. את הסיפור המרגש של מלכה, חן תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.
*כיום, מלכה נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתת


הסיפור של זהבה באינסטגרם של שביט
זהבה מוסקוביץ נולדה בפולין אך אינה יודעת בוודאות את שנת לידתה (כםי הנראה 1942). אמה ברחה מהמדינה וזהבה הגיעה לבית יתומים בלודג' שבפולין. היא תמיד חיכתה שאמה תחזור לאסוף אותה, אך זה לעולם לא קרה. את הסיפור המרגש של זהבה, שביט תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.

הסיפור של יהודית באינסטגרם של "ישראל בידור"
יהודית שוש, בת 94, נולדה בהונגריה. ב-1944, הגרמנים שלחו את אביה למחנה הריכוז בוכנוואלד (שם שרד את רוב המלחמה). יהודית נכנסה יחד עם אימה ואחותה התאומה לגטו, שם התגוררו בדירת 2.5 חדרים עם כ-30 איש נוספים. יהודית נשלחה לעבודות בכפייה ולצעדת המוות. את הסיפור המרגש של יהודית, "ישראל בידור" ישתפו באינסטגרם שלהם ב-18.4.
*כיום, יהודית נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתת

הסיפור של מיה באינסטגרם של יעל
מיה אבידן, בת 83, נולדה ברומניה. עם פרוץ המלחמה, בעודה בת 3, היא ואימה הצליחו להגיע לבוקרשט, שם משפחה הסתירה אותן בדירת חדר. אביה נתפס ונשלח למחנה ריכוז, והיא זכתה לראותו שוב רק בסוף המלחמה. את הסיפור המרגש של מיה, יעל תשף באינסטגרם שלה ב-18.4.
*כיום, מיה נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתתהסיפור של אליזבט באינסטגרם של נוי
אליזבט קריבושה, בת 87, נולדה בבלרוס. שני אחיה ואביה נשלחו לצבא האדום, שם אחיה נהרגו. יחד עם אימה ואחיותיה, הן נשלחו לגטו. בזכות העובדה שאמה דיברה גרמנית, חייל גרמני עזר להן לברוח ובכך הציל את חייהן. את הסיפור המרגש של אליזבט, נוי תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.
*כיום, אליזבט נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתת


הסיפור של פנינה באינסטגרם של שחר
פנינה בן יוסף, בת 83, נולדה בפולין והייתה בת שנה כשפרצה המלחמה. בני משפחתה הצליחו לברוח לרוסיה במשאית כשהם מסתתרים מתחת לרהיטים שנשאה. אביה התגייס לצבא, והיא ואימה חיו תחת זהות בדויה. שאר בני המשפחה שלא הצליחו לברוח נספו. את הסיפור המרגש של פנינה, שחר ישתף באינסטגרם שלו ב-18.4.

הסיפור של נלי באינסטגרם של אורלי
נלי פיצ'נקוב, בת 84, נולדה בבלרוס והייתה בת 5 כשפרצה המלחמה. משפחתה נלקחה ממקום למקום בקרונות בקר. היא מספרת שבמהלך המלחמה, נהגה לשיר לפצועים על מנת לעודד אותם ואת עצמה. את הסיפור המרגש של נלי, אורלי תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.
*כיום, נלי נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתת


הסיפור של אדל באינסטגרם של שלי
אדל מיכלסון, בת 86, נולדה באוקראינה. כשהייתה בת 4, משפחתה ברחה לקזחסטן. את הסיפור המרגש של אדל, שלי תשתף באינסטגרם שלה ב-18.4.
*כיום, אדל נתמכת תכנית "סיוע לחיים" של ארגון לתתמעלים זיכרון 2023
תודה מיוחדת לאלו שיצרו יחד איתנו את הפרויקט: ונדר פרודקשן, סטודיו לעיצוב פיטקובסקי וסוכנות הקריאייטיב גרינהאוס
 

כתבות נוספות

מהנתמכים עם ילדים ויתרו על תמ"ל/צמצמו בכמות

לקריאת דו"ח העוני האלטרנטיבי 2021 לחצו >>

קרא עוד
מאיר אדוני נרתם למיזם 'שולחן לשניים'

השף מציג את המתכון לכריך המושלם, שישמח כל ילד בביה"ס. לצערנו, יש המון ילדים שמגיעים לבית הספר ללא כריך. הירשמו למיזם ובכל הזמנת ארוחה, תרמו שקל אחד.

קרא עוד
טקס הענקת דו"ח העוני לנשיא המדינה בשידור חי

דו"ח העוני האלטרנטיבי השנה, הינו ללא ספק הקשה ביותר מאז שהתחיל ארגון לתת לחקור את תמונת המצב של העוני בישראל, לפני למעלה מ-15 שנה. לצפייה לחצו >>

קרא עוד
ראש השנה הוא חג משאלות הלב!

לכבוד ראש השנה אנו עורכים שש מסיבות לניצולי שואה נזקקים בתוכנית סיוע לחיים.

קרא עוד
היום חל יום השואה הבינלאומי 2021

תמונת המצב כואבת: 179,600 ניצולי שואה חיים בישראל בגיל ממוצע של 85, מתוכם יותר מרבע (51,000) חיים מתחת לקו העוני וסובלים ממחסור, בדידות וחולי.

קרא עוד
מכתב תודה

מכתב תודה שקבלנו משלמה ניצול שואה בתוכנית שלנו לאחר שהיה במסיבת הפסח.

קרא עוד
מהמשפחות נתמכות הסיוע בעלות מפרנס אחד לפחות

לקריאת דו"ח העוני האלטרנטיבי 2022 לחצו >>

קרא עוד
מנתמכי הסיוע נותקו מחשמל/מים כי לא יכלו לשלם

לקריאת דו"ח העוני האלטרנטיבי 2021 לחצו >>

קרא עוד
מזמינים אתכם לצפות בסיפורו של ערן ניצול השואה

ערן דויטצ (89) הוא אחד מ-1,100 ניצולי השואה שמקבלים סיוע באמצעות תכנית סיוע לחיים

קרא עוד
מעלים זיכרון 2021

ב-08.4, יום הזיכרון לשואה, 20 יוצרי תוכן יארחו בסטורי שלהם 20 ניצולי שואה. לראשונה בעולם, תוכלו לקבל הצצה נדירה לעדות של ניצול או ניצולה. לפרטים >>

קרא עוד
 |