עמותת יוזמות עתיד

סיפור העמותה


עמותת 'יוזמות עתיד' הוקמה במטרה לצמצם את הפערים החברתיים במדינת ישראל, וזאת באמצעות העצמת נשים ומתן כלים אשר יסייעו להן להקים ולפתח עסקים זעירים.
הסיפור של עמותת יוזמות עתיד התחיל בתוך ארגון "לתת " .
במציאות בה משפחות השרויות במעגל העוני, חוזרות דור אחר דור ונתמכות במשך שנים ע"י הארגון, עלה הצורך למצוא את הדרך לחזק את אותן משפחות ולתת להן את הכלים אשר יובילו אותן לחיי רווחה בכוחות עצמן, "לתת את החכה ולא את הדגים" .
ניסים בר-אל, איש עסקים מחלוצי תחום אבטחת מידע בארץ, פעיל חברתי, וחבר בוועד המנהל של ארגון "לתת" למעלה מ20 שנה, הוביל את המהלך בתוך ארגון "לתת".
לאחר מחקר ובחינה של מודלים בינלאומיים במספר רב של מדינות הציע להטמיע את מודל המיקרופייננס (מיקרו-אשראי, microfinance) כתכנית נוספת בארגון בשם "לתת עתיד".

את מודל המיקרופייננס הגה פרופ' מחומד יונוס בשנות ה70, כאשר סייר בכפר נידח בבנגלדש, שם פגש נשים בעלות עסקים זעירים אשר לא הצליחו להתפרנס ולהתקיים מאותם עסקים עקב ריביות גבוהות אשר נדרשו לשלם. פרופ' יונוס, ככלכלן ובעל ראייה חברתית, ראה הזדמנות לחזק ולמנף את עסקים אלה ועל הדרך להעצים נשים אשר החברה דחקה לשוליה דרך מתן הלואות זעירות שיאפשרו לנשים לפתח את העסק העצמאי שלהן ולפרנס בכבוד את משפחתן. מודל זה זיכה אותו לימים בפרס נובל לשלום.
 
את מודל המיקרופייננס החליט בר-אל להתאים למציאות הישראלית בה לרוב נשים מוצאות עצמן מחוץ למעגל התעסוקה או מועסקות במקצועות אשר לא תואמים את כישוריהן. הוא שם לעצמו מטרה לצמצם את הפערים החברתיים ע"י העצמה נשית ואמונה כי יש בידן את הכח להצליח ולפרנס את משפחתן בזכות עצמן. 
התכנית החלה לפעול בארגון "לתת" כתכנית המציעה הלוואות קטנות בריבית מועדפת וקורס עסקי ללא עלות בה רכשו יזמיות את הכלים הדרושים לניהול עסק זעיר. קורסים אשר החלו בדרום הארץ והיו להצלחה רבה.
יעל עובדיה, יועצת עסקית במקצועה, חברה לניסים כמנהלת התכנית ויחד בחנו את אפקטיביות המודל. בבחינתם גילו כי רוב היזמיות אשר סיימו את הקורס העסקי בתכנית, לא שרדו את שנתן הראשונה כעצמאיות והן זקוקות לתמיכה ממושכת וצמודה הרבה יותר.
בתוכנית פיילוט שנערכה ב"לתת" הבינו כי אותן נשים זקוקות למעטפת של תמיכה מלאה הכוללת : הכשרה, הלוואה, ליווי עסקי אישי אשר יהיה מותאם ליזמת ולעסק הספציפי שלה ועוד קשת גדולה של הטבות שיסייעו לה להצליח בעסק.
על מנת לחולל שינוי אמיתי בחברה הישראלית הבינו בארגון לתת  כי "לתת עתיד" צריכה להתרחב ולהיות עמותה כלל ארצית המעניקה מעטפת תמיכה עסקית רחבה אשר תהווה בית עסקי לכל אישה בישראל אשר מעוניינת להיות יזמת עצמאית מצליחה ואין באפשרותה לקבל תמיכה זו בשוק הפרטי.
בשנת 2015 יצאה התכנית לעצמאותה והפכה לעמותה רשומה, עם ניסים בר-אל היו"ר ויעל כמנכ"לית העמותה.

ניסים בר-אל הבין כי יוזמות עתיד צריכה לפעול לגישור בין שתי "מדינות ישראל" – ישראל כמעצמת היי-טק (Start-Up Nation), וישראל השנייה, שבה שיעור העוני ואי השוויון הוא מהגבוהים ביותר בקרב מדינות ה OECD .  יוזמות עתיד' מובילה היום חזון חדש, של חברה ישראלית, המעמידה בראש סדר העדיפויות יזמות עסקית זעירה, ובפרט – יזמות זעירה של נשים.
 
העמותה שמה לעצמה יעד לסייע ל1000 נשים בשנה. להעניק להן הזדמנות להגשים את חלומן לפעול לשינוי מצבן הכלכלי וכל זאת ע"י הפעלת מאות מתנדבים בכל הארץ אשר מלווים את היזמיות בכל שלב בתהליך הקמת העסק.
חלק ניכר מהמתנדבים הינם יועצים עסקיים אשר תורמים מזמנם ומהידע העסקי שלהם ומלווים כמנטורים את היזמיות יד ביד לעבר עצמאותן ורווחתן הכלכלית.
עד תחילת שנת 2018 הוקמו, בסיוע העמותה, למעלה מ-1,500 עסקים זעירים על ידי נשים.
ועם ההבנה והאמונה כי הכח נמצא בידי אותן יזמיות להצליח ולגדול, הוחלט לשנות את שם לעמותת "יוזמות עתיד".
בכל שנה עתידים לקום בסיוע העמותה 1,000 עסקים נוספים. אלפי עסקים מצליחים ורווחיים, אלפי משפחות החיות בכבוד ובעצמאות כלכלית. אלפי משפחות התורמות תרומה משמעותית לחוסנה הכלכלי והחברתי של מדינת ישראל.
 

כתבות נוספות

מתוך דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת

המשקף את המגמות העדכניות ביותר בנושא עוני ואי ביטחון תזונתי בישראל 2014, כפי שמכירים אותם בארגון לתת. לקריאת הדו"ח המלא:

קרא עוד
ניוזלטר מסכם שנה עמותת לתת עתיד

עמותת 'לתת עתיד' נוסדה במטרה לסייע לנשים במצוקה כלכלית להקים ולפתח מיזם עצמאי זעיר במטרה להשיג עצמאות כלכלית. העמותה (כלל ארצית, אוניברסלית, א-פוליטית) מציע לכל יזמת מעטפת תמיכה מלאה ללא תשלום, הכוללת ליווי עסקי-אישי מקצועי לאורך שנה, הלוואה זעירה לטובת העסק, הכשרות עסקיות ומגוון הטבות ושירותים שנועדו לפתח ולקדם את העסק.

השאר ריק עבור 'קרא עוד'
קורס יזמות של לתת עתיד בקרית גת

בימים אלו יזמיות לתת עתיד משתתפות בקורס מקצועי בהנחייתה של חני שני-יועצת ארגונית ומנחת קבוצות ומרצים אורחים נוספים. הנשים מקבלות כלים של העצמה אישית.

קרא עוד
שיתוף פעולה בין חברות אשבל וגלעם וארגון לתת

חברות אשבל וגלעם חברו ליצור משותף של דייסות לילדים לטובת תרומה למשפחות נזקקות. ארגון לתת מחלק את הדייסות למשפחות הנזקקות. לפרטים >>>

קרא עוד
סיום קורס הכשרה עסקית

הסתיים קורס נוסף להכשרה עסקית עבור יזמיות התוכנית . במסגרתו היזמיות מקבלות כלים ומיומנויות בהקמה ופיתוח העסק.

הצלת מזון

הרצאה מרתקת על תהליך הצלת המזון מפי אחת השותפות המובילות בתחום – קבוצת שטראוס. הכנסו >>>

קרא עוד
מתנדב החודש שלנו בלתת!

ליאור אטיאס מתכנית לתת עתיד, תכנית שמטרתה פיתוח יזמות עסקית זעירה לנשים במטרה להיחלץ מהעוני ולהגיע לעצמאות כלכלית- הוא מתנדב החודש בלתת!

קרא עוד
הכשרת מנטורים

הסתיים קורס הכשרה של מנטורים מתנדבים בתוכנית לתת עתיד. בהכשרה משתתפים יועצים עסקיים, אנשי כספים,רואי חשבון ועוד שמקדישים מזמנם בהתנדבות מלאה כדי ללוות

״מצילים מזון״ בצפון

בימים אלה אנו מתכוננים לכנס הצלת מזון שיערך בצפון בנוכחות תעשייני האזור. הכנס יעסוק בקבלת מידע והסרת חסמים בנושא הצלת מזון. לפרטים נוספים והרשמה >>>

קרא עוד
מתוך דו"ח העוני האלטרנטיבי של ארגון לתת

המשקף את המגמות העדכניות ביותר בנושא עוני ואי ביטחון תזונתי בישראל 2014, כפי שמכירים אותם בארגון לתת. לקריאת הדו"ח המלא:

קרא עוד
 |